ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов бугарски премиер

Од:

Лидерот на ГЕРБ и бугарскиот премиер во заминување, Бојко Борисов, денеска ја потврди веста дека неговата партија ќе го номинира б, Даниел Митов, од неговата втора влада во периодот 2014-2017 година за нов бугарски премиер. ГЕРБ тоа ќе го стори за време на консултациите за формирање на новата бугарска Влада.

dobivaj vesti na viber

Борисов веста ја објави во живо на својот Фејсбук профил.

Претходно денеска, Борисов од Велико Трново најави дека ќе предложи друг кандидат за бугарски премиер со „нова јасна ориентација кон Европа и НАТО“. Името на Даниел Митов тогаш се појави во голем број бугарски електронски медиуми.

Борисов и се заблагодари на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за договорената нова забрзана испорака на 50 милиони дози од вакцината „Фајзер“/ „БиоНТек“, што се очекува да пристигнат во ЕУ во вториот квартал од годината.

Би можело да ве интересира

ЕК и додели на Бугарија 11 милијарди евра

Ана Ололовска

Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Анита Петровска Рајковиќ

Руските дипломати, нивните семејства и техничкиот персонал ја напуштија Бугарија

Ана Ололовска

Протераните 70 руски дипломати и нивните семејства попладнево со два авиона ќе заминат од Софија

Ана Ололовска

Почнуваат консултациите за формирање нова бугарска влада

Ана Ололовска

Паси: НАТО и ЕУ ја поддржаа Бугарија за нејзината одлука да протера 70 руски дипломати

Ана Ололовска