Ергодан бара од Путин прекин на огнот

Од:

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган во вчерашниот телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин, побара прекин на огнот и подобри хуманитарни услови за цивилите по руската инвазија врз Украина.

– Претседателот Ердоган изјави дека Турција ќе продолжи да дава секаков вид на поддршка на процесот , објави кабинетот на турскиот претседател на Твитер.

Во твитот се додава дека Путин и Ердоган се договориле следната рунда мировни преговори меѓу Русија и Украина да се одржи во Истанбул.

Би можело да ве интересира

Зеленски им ги одзеде државјанствата на поранешни политичари: Ја чистиме земјата од руското влијание

Половина милион луѓе во Одеса останаа без струја

Катерина Павлова-Николовска

Португалија ќе и испрати на Украина тенкови „Леопард 2“

Медведев: Поради испораката на американско оружје ќе гори цела Украина

Јермак: Од руско заробеништво ослободени 116 украински војници

ЕУ постигна договор за ограничување на цената на руските нафтени деривати