Ердоган се закани: Доколку биде нападнат турскиот брод во Средоземното море, противникот ќе плати скапо

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајп Ердоган изјави дека секој напад на турски брод кој истражува нафта и гас во Средоземното море ќе резултира со „плаќање висока цена“.

Бродот „Оруч Реис“ кој беше проследен со воена флота во понеделникот, заплови во близина на Крит и Кипар, претходно истиот навлезе во грчката територија и предизвика револт кај властите во Атина.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека е подготвен да го зголеми военото присуство во регионот, а на Анкара и порача да ја прекине својата истражувачка мисија.

На барање на ЕУ, денес, Ердоган телефонски разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел каде ги соопшти неговите ставови.

Во текот на разговорот, турскиот претседател ја повторил својата посветеност во одбрана на правата на неговата држава.

Двете соседни земји соопштија дека сакаат да го решат настанатиот спор за меѓусебните поморски барања, но не по секоја цена.

Заштитата на нивните државни интереси ќе биде главен приоритет во потенцијалните идни разговори, пренесоа двете страни.

Би можело да ве интересира

Грција: Со Турција не преговараме, туку разговараме

А1он

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Ана Ололовска

Макрон: Русија да објасни за труењето на Навални, има црвени линии за користењето хемиско оружје

А1он

Грција најави нов круг прелиминарни контакти со Турција наскоро

А1он

Ердоган во Турција тужи грчки новинари поради навредливата насловна страница

А1он