Ердоган: Руските системи С-400 ќе стигнат во Турција во јули

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека Русија во текот на следниот месец на Турција ќе и ги достави нарачаните противракетни системи С-400.

– Со рускиот претседател Владимир Путин имавме можност да разговараме за темата со С-400, но таа и онака е затворена. Не станува збор за ништо лошо. Мислам дека во текот на првата половина на јули ќе почне доставувањето (на С-400), изјави Ердоган пред новинарите за време на летот кон Анкара од таџикистанскиот главен град Душанбе, каде учествуваше на регионален самит и имаше средба со шефот на руската држава.

Турција е под силен притисок од САД да се откаже од набавката на руските системи С-400. Вашингтон најави дека ќе воведе санкции кон Турција и ќе ја исклучи земјата од својата програма за борбени авиони Ф-35, доколку Анкара не се откаже од плановите за вклучување на руските системи С-400 во своето вооружување.

На ваквите најави во петокот реагираше турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу, кој изјави дека Турција ќе одговори со „реципрочни мерки“ доколку САД воведат санкции кон земјата.

Тој нагласи дека Турција нема да отстапи од своите планови во вооружување, додавајќи дека во оваа фаза е невозможно земјата да ја откаже нарачката на системите С-400.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Турција нема да се откаже од офанзивата во Сирија

ЕУ за забрана на извоз на оружје за Турција

Турција: Во операциите во Сирија досега убиени 550 терористи

Ана Ололовска

Песков: Москва не сака да размислува за евентуален воен судир со Турција во Сирија

Ана Ололовска

Ердоган: Нема да има проблеми поради договорот меѓу Курдите и Дамаск

Ана Ололовска

Хофер бара да не им се даваат австриски државјанства на Турците

Ана Ололовска