Ердоган: Ќе го кренам целиот свет, израелскиот терор мора да запре

Од:

Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците и окупацијата, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Тој во телефонските разговори со палестинскиот претседател Махмуд Абас и политичкиот лидер на Хамас, Исмаил Ханиех, го зацврстил ставот дека Анкара ги поддржува целите на Палестинците и ќе застане покрај нив, соопшти кабинетот на Ердоган.

За време на разговорите со палестинските власти, Ердоган остро ги осудил израелските напади врз Палестинците и комплексот џамии Ал-Акса во Ерусалим, предупредувајќи дека станува збор за тероризам, пренесе агенцијата Анадолија.

„Ги осудив овие подмолни напади што ја навредуваат совеста, не само на муслиманите, туку и на целото човештво. Нагласив дека ќе сториме сè за да го мобилизираме целиот свет, особено исламскиот, за да престане теророт и окупацијата”, напиша Ердоган на Телеграм по разговорите, објави „Дејли Сабах“.

Би можело да ве интересира

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Израел по ерата на Бенјамин Нетанјаху

Ана Ололовска

Пендаровски разговараше со Ердоган во Анталија, двајцата заклучија дека односите со Турција ни се пријателски и цврсти

Жарко Настоски

ВИДЕО: Израелски напад на Газа, прв по примирјето

(ВИДЕО) „Смрт за Арапите“: Израелски екстремни десничари маршираа низ Источен Ерусалим

Жарко Настоски

Во Израел укинуваат задолжително носење заштитни маски

Ана Ололовска