Ердоган го одложи градењето на трговскиот центар

Од:

Демонстрантите ја постигнаа целта откако турската влада им вети на демонстрантите дека ќе го одложи реновирањето на централниот плоштад Таксим во Истанбул.

Турскиот премиер Ердоган одржа состанок со претставници на демонстрантите само неколку часа подоцна откако изјави дека го губи стрпението и го предупреди насобраниот народ да го напушти паркот Гези.

Ердоган вети дека ќе ја запре изградбата на трговски центар во паркот Гези додека судот не донесе одлука за неговата легалност или евентуалниот референдум по ова прашање.

Се’ уште не е познато дали одлуката ќе влијае на илјадниците демонстранти кои кампуваат во паркот Гези ќе го прекинат протестот или власта ќе испрати полиција да ги растера.

Демонстрантите соопштија дека конечната одлука ќе ја објават откако ќе ги разгледаат заклучоците кои произлегоа од синоќешниот состанок со Ердоган.

Петар Клинчарски

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Leave a Comment

7 − 2 =