Експлозија на бомба во Призрен, деветмина повредени

Од:

Девет лица се повредени во експлозија на бомба на сточниот пазар во Призрен, потврдија за медиумите од призренската полиција.

Инцидентот се случил во раните утрински часови во населбата Арбана во Призрен, кога две групи лица прво вербално, а потоа и физички се пресметале.

„Рано утринава по расправија меѓу две групи луѓе на сточниот пазар во Призрен, во населбата Арбана, еден од осомничените фрлил бомба врз ранетите. Во експлозијата на бомбата се повредени девет лица и моментално се наоѓаат во Призрен Итна медицинска помош на болницата.За тројцата осомничени кои учествувале во овој инцидент постои сомнеж дека побегнале во правец на Гњиланe“, наведува полицијата во Призрен.

Се прецизира и дека дел од повредените имаат тешки физички повреди.

„Полицијата излезе на местото на експлозијата и собра докази и изјави и сослуша очевидци. Меѓу повредените има и со посериозни повреди. Типот на бомбата не е познат, можно е да се работи за шок бомба“, потврдија од полицијата.

Би можело да ве интересира

23-годишна Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Катерина Ѓуровски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Косово одбележува 16 години од независноста

А1он

Во Брезовица загина поранешната скијачка Кетрин Ригби

Горан Наумовски

Косово нема да ја повлече одлуката за укинување на динарот

Косовски медиуми известуваат за план за атентат врз Курти, МВР демантира

А1он