Дрон со експлозив пронајден на брегот на бугарско одморалиште

Од:

На брегот на бугарското летувалиште Тјуленово на Црното Море е пронајден дрон од непознато потекло, кој според непотврдени информации носел експлозив.

Според бугарскиот портал novinite.bg, дронот е пронајден случајно синоќа.

Не е познато како дронот завршил на бугарското крајбрежје, дали паднал од воздух или бил однесен од плимата.

Бугарското Министерство за одбрана денеска соопшти дека испратило специјална единица за проверка и деактивирање на дрон со експлозив, пренесува Ројтерс.

Туристичкиот град Тјуленово се наоѓа на 70 километри од романската граница и веднаш спроти Крим.

Порталот Нова.бг, повикувајќи се на изјави на очевидци, објави дека дронот бил долг од три до 3,5 метри и дека има прикачено експлозив.

Би можело да ве интересира

Русија за протерувањето на свештениците од Бугарија: Провокација по евроатлантските насоки за која ќе има одговор

Мохаџер-10: Дрон со најдолг дострел во светот

ВИДЕО: Најмалку седум жртви во полавите во Грција, Турција и во Бугарија

Катерина Ѓуровски

Русите уништија дрон над Крим

Габриел: Скопје треба да ги исполни обврските што ги презеде

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Убиен познат бугарски бизнисмен