Девојче и момче спасени од под урнатините на зградата во Истанбул

Од:

Спасувачите денеска извлекоа петгодишно девојче и деветгодишно момче од под урнатините на осумкатницата која вчера се урна во Истанбул.

Девојчето Хава Текгоз е спасено откако 18 часа помина под урнатините.

Во текот на изминатата ноќ спасено е и едно деветогодично момче.

Во несреќата загинаа најмалку три лица, а 13 луѓе се спасени.

За сега не е познато уште колку луѓе се заглавени под урнатините на зградата која се наоѓа во населбата Картал.

Според последните информации, во зградата имало 14 станови во кои живееле 43 лица.

Причината за уривањето е предмет на истрага, а властите наведуваат дека последните три ката биле нелегално изградени.

Би можело да ве интересира

САД до Турција: Рокот за продажба на „Патриот“ измина

Ана Ололовска

Тројца турски војници загинаа во судири со курдските милитанти

Ана Ололовска

Протести во Турција по смена на тројца градоначалници, 30 приведени

САД бараат Турција да ги прекине гасните истражувања кај Кипар

Ана Ололовска

Сириските авиони изведоа напади врз турскиот конвој во Идлиб

Ана Ололовска

Турски воени единици се упатија кон сирискиот град Саракиб

Ана Ололовска