Дармановиќ: Извесно е дека Црна Гора е следната членка на ЕУ

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ синоќа изјави дека очекува позитивен извештај од Европска Комисија за напредокот на земјата кон Европска Унија, додавајќи оти Црна Гора ќе биде следната членка на Унијата.

Тој за Радио Црна Гора истакна дека нема никаков спор и оти Подгорица е апсолутен лидер во регионот во европските интеграции.

Ние не се натпреваруваме со другите, напротив, многу ги поддржуваме нашите соседи во нивните европски аспирации, но сосема е јасно дека Црна Гора е следната членка на ЕУ, наведе Дармановиќ.

Тој истакна дека е важно Црна Гора да почне со затворање на поглавијата и оти во овој момент може да и понуди на ЕУ најмалку пет или шест поглавија која би можела да ги затвори.

Би можело да ве интересира

Ѓукановиќ: Црна Гора живее свој европски живот

Ана Ололовска

Авион на „Монтенегро ерлајнс“ принудно слета во Калуга, пилотот изгубил свест

Црна Гора: Обвинителството проверува дали српска служба прислушкувала советник на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Почина поранешниот црногорски претседател Момир Булатовиќ

Ана Ололовска

Во Црна Гора уапсен Македонец поради затајување данок

Ана Ололовска

ФБИ држи десет црногорски морнари на брод каде беа запленети 16 тони кокаин

Ана Ололовска