Дачиќ: Уште една држава го повлече признавањето на Косово

Од:

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ најави дека следната недела ќе го соопшти името на 15-та држава која ја повлекла одлуката за признавање на независноста на Косово.

Дачиќ за РТС вели дека во овој момент помалку од 100 држави ја признаваат независноста на Косово.

По повод најновите провокации на Косово, каде на остатоците од православната црква Свети Никола на Ново Брдо, на средновековната српска тврдина, истакнати се косовски знамиња, Дачиќ вели дека меѓународната заедница со Резолуцијата на ОН 1244, се обврзала дека ќе го сочува српското културно-историско наследство на Косово.

Дачиќ се осврна и на потегот на ексшефицата за дипломатија на ЕУ, Федерика Могерини, која на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ и земјите кандидати за членство во август во Хелсинки ги повикала претставниците на Приштина, наведувајќи дека е првпат во пракса повикана територија која е далеку од статус на кандидат за членство во ЕУ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хоти утре на средба со Макрон, а в недела со Вучиќ во Брисел

А1он

Косово: Покрената истрага за смртта на шестмина заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Нов старт за дијалогот Белград – Приштина на 12 јули

Ана Ололовска

Полициски час во некои градови во Косово поради коронавирусот

Ана Ололовска

Јовановиќ: Се уште ми е неопходен кислород за да ги одморам белите дробови кои се борат со вирусот

Ана Ололовска

Српски туристи цела ноќ чекале за влез во Грција пред да се затвори границата

Ана Ололовска