Дачиќ: Уште една држава го повлече признавањето на Косово

Од:

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ најави дека следната недела ќе го соопшти името на 15-та држава која ја повлекла одлуката за признавање на независноста на Косово.

Дачиќ за РТС вели дека во овој момент помалку од 100 држави ја признаваат независноста на Косово.

По повод најновите провокации на Косово, каде на остатоците од православната црква Свети Никола на Ново Брдо, на средновековната српска тврдина, истакнати се косовски знамиња, Дачиќ вели дека меѓународната заедница со Резолуцијата на ОН 1244, се обврзала дека ќе го сочува српското културно-историско наследство на Косово.

Дачиќ се осврна и на потегот на ексшефицата за дипломатија на ЕУ, Федерика Могерини, која на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ и земјите кандидати за членство во август во Хелсинки ги повикала претставниците на Приштина, наведувајќи дека е првпат во пракса повикана територија која е далеку од статус на кандидат за членство во ЕУ.

Би можело да ве интересира

„Данас“: Како случајот со Северна Македонија ќе влијае на проевропските сили во Србија

Поранешниот ректор на Приштинскиот универзитет повикан на распит од Специјалниот суд за Косово

Спасовски – Мустафа: Северна Македонија произведува стабилност и мир во Западен Балкан

Курти: Нобелот за Хандке е награда за адвокатот на геноцидот

Ана Ололовска

Вучиќ: Дали Србија ќе добие исти гаранции од ЕУ како и Северна Македонија за решавање на косовското прашање

Ана Ололовска

Харадинај: Курти е еден добар измамник

Ана Ололовска