Дачиќ: Пацoли со 500 илјади долари сакал да купи признавање на Косово од Конго

Од:

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, за денешните „Вечерњи новости” изјави дека косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, неодамна испратил својот човек во Конго со 500.000 долари за да ја „убеди” новата влада таму да го признае Косово.

На почетокот на мај, Пацоли објави дека Конго „наскоро ќе го признае Косово”, но во Белград стигнала нота од амбасадата на таа држава во која такви наводи се демантирани, потсетува весникот.

Дополнителна потврда дека Конго нема да ја промени својата позиција во врска со ова прашање, добил Дачиќ минатиот викенд од новиот претседател на таа земја, Феликс Чизекеди.

Според шефот на српската дипломатија, кој во последните десет дена посети седум земји на африканскиот континент, Конго не е единствената адреса каде Пацоли ги испратил своите „пратеници”.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ прошета со својата девојка на парадата на гордоста во Белград

Ана Ололовска

Скот: САД сакаат Косово да ги укине таксите за да се придвижи дијалогот со Србија

Ана Ололовска

Пацоли: Територијалниот интегритет на Косово е недопирлив и ќе го признаете порано или подоцна

И Демократската партија одлучи да ги бојкотира изборите во Србија

Медведев следниот месец во Белград на заедничка прослава на победата над фашизмот

Бериша: Косово годинава нема да аплицира за прием во Интерпол