Црногорската полиција заплени 205 килограми марихуана шверцувана од Албанија

Од:

Црногорската полиција во близина на брегот на реката Буна, заплени 205 килограми марихуана шверцувана од Албанија.

Според информациите на црногорската полиција, граничната патрола патролирајќи по границата меѓу Албанија и Црна Гора во близина на реката Буна, забележала четири лица кои носеле торби, ги оставиле и избегале.

Полициите на двете земји спроведуваат истрага за утврдување на идентитетот и апсење на нарко-шверцерите, како и лицата кои требало да ја преземат дрогата.

Албанските медиуми пренесувајќи ја веста наведуваат дека зачестени се обидите за криумчарење марихуана од албанска на црногорска територија, главно преку реката Буна и Скадарско Езеро.

Деновиве албанската полиција спречи шверц на повеќе од 200 килограми марихуана, која требало да биде шверцувана на територијата на Црна Гора.

Криумчарите, наведуваат медиумите, не мируваат и во правец кон Италија и Грција каде од почетокот на годинава полициите заплениле повеќе неколку тони мархуана од Албанија.

Би можело да ве интересира

Над 60 земјотреси синоќа во Црна Гора

Црногорец дава 1.000 евра награда за тој што ќе убеди политичка партија да ги бојкотира изборите

Хрватска, Словенија и Црна Гора меѓу 40 најубави земји во светот

А1он

Црногорски бизнисмен со нови снимки за наводна корупција во Обвинителството

ВИДЕО: Црногорски политичар уапсен на покривот на автомобилот – полицијата едвај го совлада со солзавец

Ана Ололовска

Вишеградската група апелира да се забрза интеграцијата на Балканот во ЕУ