Црна Гора протера уште 28 странски државјани поради соработка со странски служби

Од:

Министерството за внатрешни работи и Агенцијата за национална безбедност ускратија престој и забранија влез во Црна Гора на 28 странски државјани кои работеле за странски служби, соопшти денеска Министерството.

dobivaj vesti na viber

„Преку акцијата спроведена од Агенцијата за национална безбедност, се идентификувани лица како носители на малигно влијание извршено за интереси на странски служби“, се наведува во соопштението.

Во информациите доставени до медиумите нема информации од која земја се депортираните, ниту се соопштува нивниот идентитет.

Протерувањето на 28 странски државјани следува еден ден по акцијата против двајца црногорски и неколку руски државјани поради сомнение за шпионажа и соработка со руската разузнавачка служба.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Трет голем протест на опозицијата во Подгорица

ЕУ ја повика Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

А1он

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847,83 милиони евра

Ана Ололовска

Откриена лабораторија за дрога, запленет кокаин вреден 40 милиони евра, уапсени десет албански државјани

А1он

Црногорска министерка поднесе оставка

А1он

Неколку црногорски градови загрозени поради поплави: Одрони се закануваат да ги доведат до опасност населените места

А1он