Црна Гора: Аналогниот сигнал оди во историјата, од денеска HD

Од:

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ денеска официјално ќе пушти сигнал со кој ќе започне дигиталното емитување на програмата на Радио и Телевизија Црна Гора.

Владата на Црна Гора објави дека дигитализацијата на црногорскиот јавен сервис е цивилизациски чекор напред кој на граѓаните ќе им го донесе највисокиот светски стандард за слика и звук.

На овој голем ден за РТЦГ му претходеше макотрпна работа за реновирање на просториите, набавка на технички и технолошки капацитети, модернизација на мобилната техника, со цел сè да биде подготвено за HD сигналот да почне на Јубилејот – 75 години Радио и 55 години Телевизија на Црна Гора (ТВЦГ), соопшти црногорската Влада.

Би можело да ве интересира

Ѓукановиќ ќе предложи мандатар за новата влада до 23 октомври

А1он

(ВИДЕО) Абазовиќ во црногорскиот парламент: Нема место за реваншизам, само за правдата и за вистината

А1он

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

ВИДЕО: Црна Гора наскоро треба да добие нова Влада – Кривокапиќ поддржан за мандатар, Бечиќ ќе го води Парламентот

Горјан Грнчаровски

Конститутивна седница на новиот состав на Парламентот на Црна Гора

Ана Ололовска

Кривокапиќ: Победниците на изборите во Црна Гора денеска во Собранието треба да покажат одговорност пред народот

Ана Ололовска