Чавушоглу: Неопходно е да прекине трендот на преместување на амбасади во Ерусалим

Од:

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу на почетокот на вонредната седница на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ), што се одржува во Истанбул, изјави дека е неопходно да прекине тенденцијата за преместување на амбасадите од Те Авив во Ерусалим.

dobivaj vesti na viber

– Историскиот статус на Ерусалим нема да биде променет, никогаш нема да го прифатиме тоа и нема да го дозволиме. Ние исто така треба да ја превенираме можноста други земји да го следат примерот на САД (дислоцирање на амбасадите од Тел Авив во Ерусалим), истакна Чавушоглу.

Тој додаде дека во „завршната декларација од седницата на ОИЦ ќе биде посочено дека е недозволено да биде сменет статусот на светиот град Ерусалим“.

Вонредната седница на ОИЦ е на иницијатива на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за поддршка на Палестинците по крвавите протести на границата помеѓу Појасот Газа и Израел при што беа убиени најмалку 59 Палестинци, а 2.700 се повредени.

Палестинците го сметаат Источен Ерусалим за главен град на идната своја држава.

Би можело да ве интересира

Паника во турско одморалиште, се појави ајкула

Турција го блокираше пристапот до веб-страниците на Гласот на Америка и Дојче веле на турски јазик

ВИДЕО: Еден од најпознатите турски кошаркари ужива во родниот Охрид

А1он

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Ана Ололовска

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Ана Ололовска

Столтенберг: Турција се согласи Финска и Шведска да станат членки на НАТО

А1он