Бошковиќ: Нема да толерираме ексалација на протестите и судирите во Црна Гора

Од:

Црногорскиот министер за одбрана Петар Бошковиќ изјави дека сите случувања во врска со Законот за слобода на вероисповед прераснале во политички пресметка со државата и нејзиното суверено право да ги уредува внатрешните прашања.

Во интервјуто за „Побједа’ тој потенцираше дека Владата е одлучна да не толерира ескалација на протестите и какви било судири.

Бошковиќ рече дека безбедносната состојба во Црна Гора е стабилна, надлежните ресори секојдневно ги следат настаните и ќе сторат сé за секој граѓанин, без оглед на верска, национална или политичка припадност, да се чувствува безбеден и да ги извршува своите дневни активности непречено.

– Според тоа, сегашната состојба во земјата не бара ангажман на припадници на црногорската армија, која ги спроведува своите редовни мирнодопски активности, рече Бошковиќ во интервјуто за „Побједа“.

Би можело да ве интересира

Во Црна Гора одреден притвор за лице кое објавило список на болни од Ковид-19

А1он

Во Црна Гора успено лице кое проследило на Вибер податоци за заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Вијести: РТЦГ ги отпушти сите хонорарци

Ана Ололовска

Црна Гора: Десет медицински лица заразени, над 200 во самоизолација

А1он

Црногорската Влада бара помош од НАТО

Ана Ололовска

Марковиќ: Црна Гора владее со ситуацијата со коронавирусот

А1он