Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

Од:

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов и официјално нема да биде пратеник во 48. Народно собрание, јави бугарски „24 Часа“.

dobivaj vesti na viber

Тој поднесе оставка до Централната изборна комисија (ЦИК), со што се откажува од пратеничката фотелја. Оставката е одобрена од ЦИК. Бојко Борисов е избран за претставник од два региона – Софија и Пловдив.

Борисов претходно се откажа од пратеничкото место и по изборите во ноември 2021 година, како и во претходните два парламента.

Два дена по изборите во Бугарија, Бојко Борисов даде изјава за медиумите и кажа дека не сака да биде ниту министер, ниту пратеник или премиер.

Борисов кажа дека бил подготвен на компромиси и отстапки во име на народот.

„Не сакам да сум министер, пратеник или премиер. Мојата морална победа е врв на тоа што сакав да се случи. ГЕРБ е прва политичка сила. Ќе ги поканам останатите лидери за да разговараме“, претходно кажа Борисов.

Би можело да ве интересира

Во Софија протест против враќањето на хартиеното гласачко ливче во Бугарија

Ана Ололовска

„Демократска Бугарија” и „Промените продолжуваат” вечерва на протест пред бугарското Народно собрание

Ана Ололовска

Петков: Нема да предложам влада доколку се врати хартиеното гласачко ливче

Ана Ололовска

Радев до Руте: Оставањето на Бугарија надвор од Шенген зоната не е во интерес на Европската унија

Ана Ололовска

Бугарскиот технички премиер Гулаб Донев ја прими косовската претседателка Вјоса Османи

Ана Ололовска

Двајца бугарски министри во посета на Хаг поради Шенген

А1он