Баша: Ветинг во политиката во интерес на Албанците, нека почне од мене

Од:

Албанската опозициска, Демократска партија, предлага ветинг во политиката, што според лидерот Љуљзим Баша, е многу значаен процес за да се „отстранат од политиката корумпираните и инволвираните луѓе во светот на киминалот“.

-Во интерес на сите Албанци, на социјалисти и демократи е политиката да се исчисти од тињата на транзицијата, од луѓе, кои овие 30 години, и покрај политичкото лого што го чуваа, понекогаш го менуваа, понекогаш излегуваа со нови логоа, ја искористија политиката за да се збогатат илегално и што е најлошо, тие донесоа тиња во општеството, организиран криминал, објави Баша на Твитер.

Обвинува дека тие ја уништиле конкуренцијата на пазарот што е темел на економскиот развој и вработувањето, правејќи моќници од грст луѓе, само затоа што со „нив делат услуги, привилегии, моќ и пари, на сметка на стотици илјади чесни претприемачи“.

Лидерот на демократите рече дека е подготвен прво самиот да оди на ветинг.

-Јас ќе бидам првиот. Треба да бидат опфатени еден по еден сите пратеници, градоначалници, министери, премиерот, шефот на државата, раководители на институции и установи, во однос на нивната поврзаност со организиран криминал, нивниот имот и членовите на нивните семејства и нивните ортаци, додава Баша.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рама пречекан со тапани на пуштањето во употреба на „Патот на Арбр“ кој ги поврзува албанска Пешкопеја со Дебар

А1он

Заедничката седница на владите на Албанија и Косово

Албанија го ратификува договорот со Македонија за заеднички контроли на граничните премини

А1он

Албанија се задолжи со 650 милиони евра преку еврообврзница

А1он

Албанија годинава со рекорден историски увоз на електрична енергија од 213 милиони евра

А1он

Земјотресот во Албанија почувствуван во западните делови од државава

А1он