Бан Ки Мун во Подгорица

Од:

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Му н во рамките на балканската турнеја, денеска доаѓа во Подгорица.

dobivaj vesti na viber

Првиот ден на посетата, ќе разговара со премиерот Игор Лукшиќ, јавија црногорските медиуми.

Ќе го обиколат градилиштето околу зградата на ОН, на брегот на Морача, во Подгорица.

Генералниот секретар, ќе ја посети Црна Гора во рамките на првата посета на Југоисточна Европа, и е со цел да се промовира партнерството меѓу ОН и земјите од регионот, стои во соопштението на црногорската Влада.

Би можело да ве интересира

Црна Гора протерува уште шестмина руски дипломати

Ди Карло: ОН го поддржуваат територијалниот интегритет на Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он

ОН: Австралија ги прекрши човековите права на домородно островско население

Ана Ололовска

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада