Албанија покриена со снег, од понеделник краток прекин на наставата во училиштата

Од:

Целата територија на Албанија е покриена со снежна покривка, која во одделни населени места, достигнува и до 40 сантиметри, а насекаде регистрирани се ниски температури, кои од понеделник ќе паднат до -17 степени целзиусови.

dobivaj vesti na viber

Премиерот Еди Рама преку објава на Фејсбук потенцира дека неуморно се работи со цел патиштата во завеjаните подрачја да бидат проодни.

Министерството за одбрана редовно информира околу состојбата со проодноста на патните правци, како и состојбата со напојувањето со електрична енергија и апелира до граѓаните да го ограничат движењето.

Потешка е состојбата во планинските области, како што е Голо Брдо, каде според министерството сите патишта се непроодни, поради високата снежна покривка а областа е и без електрична енергија. Без електрична енергија се делови во Елбасан и Кукс.

Во текот на ноќта исчистен е автопатот Руга е Арбрит (патот на Арбр) Пешкопеја-Тирана, кој вчера беше затворен за сообраќај.

Од министерството за енергетика упатија апел до потрошувачите рационално да ја користат електричната енергија, додека од пред два дена Mинистертвото за образование информраше дека првите три дека од идната недела нема да има настава.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Средба Вархеји- Џачка

Ана Ололовска

Албанија: Нема кандидатура за претседател, утрешниот прв круг на гласање пропадна

Албанскиот Парламент гласаше против усвојување резолуција за признавање на геноцидот во Сребреница

А1он

Конференцијата за одржлив развој на туризмот во Тирана: Ни треба регион отворен за нови пазари и иновативни идеи

Ана Ололовска

Финалето на Конференциската лига ги „полуде“ цените во хотелите во Тирана, ноќевање чини од 303 до 1.900 евра

А1он

Рама повтори дека СПАК треба да почне истрага за Бериша

А1он