Албанија почна со затворање на средните училишта поврзани со Фетулах Ѓулен

Од:

Албанската влада донесе одлука со која престанува со работа турското средно училиште „Мехмет Акиф Ерсој“ во Тирана.

dobivaj vesti na viber

Во одлуката потпишана од вицепремиерката Белинда Балуку, оваа образовна установа се задолжува на секој ученик да му ја достави потребната училишна документација која ќе му послужи за префрлање во друга установа и да ги врати уплатите што ги направиле родителите.

Според албанските медиуми колеџот „Мехмет Акиф Ерсој“ се вбројува меѓу „најквалитетните гимназии во периодот откако функционира во Албанија“.

-Се чини дека албанската влада почна да ги реализира барањата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во врска со турските училишта во Албанија, затворајќи ги оние кои се поврзани со Фетулах Ѓулен и отворајќи го патот за училиштата кои се дел од струите на политичкиот ислам поддржани од Турција, наведува весникот „Панорама“.

Во владината одлука не е наведена причината за ваквата одлука.

-Во нашата земја со години работат многу бизниси во сопственост на турски државјани, приврзаници на движењето „Фето“. Затворањето на овие објекти отсекогаш било барање на турскиот претседател Ердоган, додава весникот.

Ова е второ турско училиште во земјата на кое со одлука на владата му е ставен клуч на врата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рама на средба со Штајнмаер изрази голема благодарност за германската поддршка

Ана Ололовска

Во Албанија годинава 80 новозаразени со ХИВ, меѓу нив и две деца

Ана Ололовска

Сунак и Рама разговараа за сузбивање на илегалната миграција

Ана Ололовска

Рама: Безбедносните мерки на денот на Самитот не се преговараат со никого, за нив одлучува Совет на Европа

Ана Ололовска

Италијански обвинител: Албанската мафија е меѓу трите најопасни во Европа

А1он

Албанија на британскиот список „безбедни земји“, барателите на азил побрзо ќе бидат депортирани

А1он