Албанија нема да учествува на доделувањето Нобелова награда за литература во Стокхолм

Од:

Албанија нема да учествува на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хендке во Стокхолм.

Веста на социјалните мрежи ја објави овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, кој, меѓу другото, напиша дека „оправдувањето за суровоста во војната за време на распадот на Југославија не треба да се наградува“.

– Длабоко убедени дека оправдувањето и фалењето на воените злосторства е пречка за духот на помирување што мора да преовладува во регионот, ние одлучивме албанскиот амбасадор во Шведска да ја бојкотира свечената церемонија за доделување Нобелова награда за литература на Петер Хендке. Секоја награда за личности кои негираат геноцид, дури и преку нивните книжевни дела, само ја зајакнува тенденцијата да се избега од историските одговорности и да го релативизираат големиот товар на воените злосторства, етничко чистење и геноцид. Затоа, Албанија ќе ја бојкотира официјалната церемонија за доделување на Нобеловата награда за литература, напиша Цакај.

Сепак, нашата заложба, додава Цакај, ќе продолжи да ги промовира добрососедските односи засновани врз неотуѓивите вредности на вистината и согласно највиските барања на правдата.

Пред два дена и косовскиот вицепремиер и шеф на дипломатијата во заминување, Беџет Пацоли објави дека неговата земја нема да присуствува на годинешната церемонија на врачување на Нобеловата награда за литература.

Тој ја повика и официјална Тирана да го бојкотира чествувањето на „пријателот и поддржувачот на политиките на Милошевиќ“.

Би можело да ве интересира

Баша: Псевдо-тужба на Рама против Харадинај, грда анти-национална перверзност

Ана Ололовска

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Албанија да протера ирански дипломати

Ана Ололовска

Албанската полиција откри група од 38 имигранти

Ана Ололовска

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

Предраг Петровиќ

Албанската опозиција порача дека нема соработка со Владата и оти изборите се единствениот лек

Ана Ололовска

Вархељ од Тирана: Се надевам преговорите да почнат пред Самитот во Загреб

Ана Ололовска