Албанија: Нападот на синагогата во Ерусалим е страшен терористички акт

Од:

Албанското министерство за Европа и надворешни работи денеска реагираше по терористичкиот напад пред синагога во Ерусалим, каде што е соопштено дека животот го загубиле седум лица, а најмалку десет други се повредени.

Министерството го нарекува нападот „страшен и терористички акт” и искажува згрозеност од ваквите криминални дела. Притоа изразува сочувство до семејствата на жртвите.

– Шокирани сме од страшниот терористички напад на синагога во Ерусалим. Фактот дека овој напад се случи на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот уште повеќе ја зголемува згрозеноста што ја чувствуваме за ваквите криминални дела, стои во објавата на Министерството.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Убиен вработен при напад на телевизија „Топ канал“ во Тирана: Напаѓачите го запалиле возилото со кое избегале

Ана Ололовска

Српски планинар се повреди во Албанија, со хеликоптер е пренесен во болница

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Албанија

ВИДЕО: Вјоса, дива река во Албанија, стана национален парк

Ана Ололовска

Русинката која беше уапсена во Албанија поради шпионажа поднесе барање за азил

Утврден законот што ќе овозможи враќање на незаконски изнесените икони во земјава