Ако не се врати здравиот разум, ќе мораме на нови избори, вели бугарскиот политичар Трифонов

Од:

Ако не се врати здравиот разум, ќе се одржат предвремени избори, ова го напиша лидерот на „Има таков народ“ (ИТН) Слави Трифонов на својата страница на Фејсбук.

Изјавата на Трифонов доаѓа по скандалот што изби меѓу Демократска Бугарија и „Има таков народ“ поради притисокот на Христо Иванов и Маја Манолова да ги вклучи во редовната влада помошниците министри Асен Василев и Кирил Петков.

Претходно денеска, заменик-претседателот на „Има таков народ“ Тошко Јорданов презентирашде факти за деловната кариера на Асен Василев, поврзани со кражба на интелектуална сопственост и заобиколување на законите.

Слави Трифонов напиша дека неговата партија и „Демократска Бугарија“ подеднакво сметаат дека се потребни длабоки реформи во судството поради влијанието на ДПС и ГЕРБ.

„Ние и Демократска Бугарија подеднакво веруваме дека специјалниот суд и специјалното обвинителство во Бугарија треба да бидат затворени поради нивното сквернавење од ДПС и ГЕРБ. Факт е дека ако не се врати здравиот разум и не се сетат кој е главниот непријател, ќе се оди на предвремени избори и вината за ова ќе биде нивна“, напиша Трифонов.

Би можело да ве интересира

Радев го повика Борисов да се кандидира за претседател на Бугарија

Ана Ололовска

Депозитите во бугарските банки достигнуваат 100 милијарди лева

А1он

Делегација на европратеници во Бугарија за да се запознае со владеењето на правото

Ана Ололовска

Анкета: Коалицијата на двајцата поранешни бугарски министри го зголеми својот раст на 11 отсто

Ана Ололовска

Коалицијата на двајцата поранешни бугарски технички министри „Промената продолжува“ се регистрира за парламентарните избори на 14 ноември

Ана Ололовска

Османи: Разговорите со Бугарија продолжуваат и без политичка влада во Софија

А1он