Accuweather објави голема прогноза за летото

Од:

Експертскиот тим на синоптичарите на AccuWeather објави детали за тоа какво време не очекува ова лето, кое започнува во среда, на 21 јуни, околу три недели по почетокот на метеоролошкото лето на 1 јуни.

Тајлер Ројс и Алан Реперт, искусни метеоролози во AccuWeather кои заедно ги проучувале временските услови низ континентот повеќе од три децении, детално ги разгледале претходните години и временските обрасци низ светот за да ги утврдат главните теми на претстојната сезона.

Метеоролозите на AccuWeather објаснуваат дека наскоро ќе започне летното време во централна и северна Европа, додека југоисточните области би можеле да доживеат побавен премин кон летната сезона. Иако претстојната сезона можеби не е толку жешка како претходните лета, експертите велат дека може да се покаже исто толку опасна поради шумските пожари, силната суша и лошите временски услови.

Кој дел од континентот би можел да биде погоден од чести бури? Каде недостатокот на дожд ќе предизвика зголемен ризик од пожар? Одговорите на тоа и повеќе може да се најдат во сеопфатната летна прогноза на AccuWeather за Европа 2023 година, а она што најмногу нè интересира е какво време се предвидува за нашиот регион.

Летната прогноза на AccuWeather ја истакнува зоната од северна Франција до Германија, Полска и балканските држави како најверојатниот коридор за почести врнежи од дожд и можеби дури и тешки временски услови во споредба со остатокот од континентот.

Врнежите треба да го достигнат историскиот просек за поголемиот дел од овој регион, што ќе биде добра вест за земјоделските култури ширум Балканот, вели Ројс.

Сепак, иако врнежите ќе помогнат да се ублажат условите за суша во регионот, тие би можеле да имаат негативни ефекти врз некои заедници.

„Зоната од северна Франција до Балканот е изложена на најголем ризик од тешки временски услови во однос на грмотевици кои можат да произведат силен ветер и град“, рече Ројс.

На Балканот, невремето може да резултира и со значителен ризик од поројни поплави, бидејќи врнежите треба да се искачат, како што се очекуваше, над историскиот просек за сезоната.

Сепак, не се губи секаква надеж дека летните планови и годишните одмори ќе бидат целосно „измиени“ бидејќи според Ројс се очекуваат и „убави периоди“ во текот на летото.

Се очекува дека температурите ќе бидат близу или малку над историскиот просек во регионот во текот на јуни, јули и август.

„Очекуваме бројот на денови со температури од 32 степени Целзиусови или повисоки да биде малку над историскиот просек ова лето“, рече Ројс.

Метеоролозите на AccuWeather велат дека Источна Европа е област на континентот што е најмалку веројатно да доживее чести топлотни бранови во претстојната сезона. Севкупно, температурите веројатно ќе се движат речиси во просек во текот на летните месеци.

За другите региони, како што е југозападна Европа, летната прогноза на AccuWeather предвидува големи суши и малку врнежи кои би можеле да го ублажат ефектот.

Би можело да ве интересира

Почнува летното сметање на времето

Утре и в недела на планинските превои возете внимателно, со зимска опрема и доволно гориво, апелира ЦУК

А1он

Максимална температура денеска до 9 степени, утрово најстудено во Маврово и Берово

А1он

Времето денеска облачно и дождливо, се очекува снег на планините

А1он

Денес и во деновите од викендов дожд и грмежи, потопло од понеделник

Горан Наумовски

Утре променливо облачно и нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Ана Ололовска