Абазовиќ: Иднината на Црна Гора е сигурна, ние сме НАТО

Од:

Горди сме што ја одбележуваме петгодишнината од членството на Црна Гора во НАТО – заедница на демократијата, вредностите и стабилноста, изјави црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ по повод петгодишнината од полноправното членство на Црна Гора во Алијансата.

dobivaj vesti na viber

Како што јави РТЦГ, Абазовиќ нагласи дека повеќе од милијарда луѓе во светот ја чувствуваат слободата и сигурноста поради, како што рече, „нашиот заеднички придонес за колективната безбедност“.

„Иднината на Црна Гора е сигурна. Ние сме НАТО“, истакна црногорскиот премиер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Црна Гора предлага учебната година да почне на 5 септември

А1он

Ненад Калуѓеровиќ на распит во црногорското обвинителството

Комеморација за жртвите од масакрот во Цетиње

Катерина Павлова-Николовска

Кој е човекот кој го застрела убиецот од Цетиње: Бил суден за убиство, осомничен за тероризам

Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде: Убиецот го ранил полицаец, па тој го докрајчил

Помрачување на умот-кај убиецот од Цетиње имало еден сомнителен детаљ

Предраг Петровиќ