195 нови случаи на Ковид-19 во Бугарија во изминатото деноноќие

Од:

Денеска во Бугарија се потврдени нови 195 случаи со Ковид-19, додека регистрирани се и седум смртни случаи, пренесуваат тамошните медиуми.

Во моментов во Бугарија има 5837 активни случаи на пациенти со коронавирус. Од почетокот на пандемијата се потврдени 13.209 случаи на заразени, а меѓу нив се 745 медицински работници, а 7.622 се оздравени, пренесуваат медиумите.

Во земјата како последица на коронавирусот досега починале 442 лица.

Би можело да ве интересира

Шпанскиот министер за здравство: Без строги епидемиолошки мерки Мадрид е во сериозна опасност

А1он

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

А1он

Казнети 630 луѓе кои не носеле маски во изминатото деноноќие

А1он

Британија го зголемува финансиското учество во СЗО, но бара реформа

А1он

Германски експерт: Карантинот не е решение, владите да не подлегнуваат на масовната хистерија

А1он

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он