ВИДЕО: Жена на плажа ја нападна фока, ја касна за раката и ја повлече во водата

Од:

Пливачка на плажата во Ваикики, Хаваи, била повредена викендов откако налетала на фока. Непрофитната организација за заштита на животните, која помага во следењето на заштитените видови, рече дека нејзините работници виделе како жената која пливала во водата дошла во контакт со фоката во неделата наутро.

dobivaj vesti na viber

Одделот за земјиште и природни ресурси на Хаваи во соопштение наведува дека жртвата е 60-годишна наставничка во основно училиште од Калифорнија. Жената добила големи рани на лицето, раката и грбот, наведува агенцијата. Државните власти рекоа дека нема да поднесат обвинение против жената и не ја именуваа, бидејќи барала анонимност.

Организацијата за заштита на животните соопшти дека фоката се породила пред околу две недели на плажата Кајмана во Ваикики, истата област каде што беше повредена жената. Националната управа за океани и атмосфера и поморската служба на Хаваи ги набљудувале мајката и бебето фока и ги предупредувале луѓето да се држат настрана. Незаконски е да се допираат, вознемируваат, повредуваат или убиваат фоките. На луѓето им било кажано и да останат подалеку најмалку 40 метри од мајката фока, иако таа препорака не е по закон.

Вознемирувањето на фоките, од кои во дивината останаа помалку од 1.600, е кривично дело. Животните се наведени како загрозени според Законот за загрозени видови и заштитени според Законот за морски цицачи.

„Ги потсетуваме луѓето дека мајките фоки со младенчиња се заштитени, можат да бидат опасни и да предизвикаат сериозни повреди на блиските капачи“, рече Хаваи Марин Респонс. Сведок сподели видео од средбата на жената со фоката. На снимката се гледа додека фоката се приближува до жената и ја повлече под водата загризувајќи и ја раката. За среќа реагирале очевидците на плажата кои успеале да ја фатат на време и да ја вратат на брегот.

Би можело да ве интересира

Во Мјанмар при напад врз училиште загинаа најмалку шест деца

А1он

Осум жртви во бомбашки напад во Пакистан

А1он

Украинските сили го напаѓаат градот Нова Каковка, истрелаа 74 проектили

А1он

Неколку Израелци ранети во напад во палестинскиот град Наблус

А1он

Приврзаници на ал Садр упаднаа во владината палата во Багдад

А1он

Контранапад на украинските сили за ослободување на Керсон

А1он