ВИДЕО: Во Виетнам има човек кој не спиел од 1962 година

Од:

Осумдесетгодишниот Виетнамец Тај Нгоц не спие од 1962 година. Нема објаснување за неговата состојба, а лекарите постојано тестирале дали глуми несоница и откриле дека Нгоц е навистина буден во секое време од денот, пишува Унилад.

Јутјуберот Дру Бински научи како да го интервјуира „чудесниот човек“. Нгоц и неговата сопруга го пречекаа јутјуберот со традиционален оброк, по што го обиколија теренот каде што тој работи. Човек кој не спиел 62 години тврди дека неговата исхрана е прилично едноставна, но тој пие вино од ориз повеќето денови, што верува дека можело да влијае на неговиот сон.

Првите проблеми се појавија за време на Виетнамската војна кога едноставно престана да спие. Интересно, тој ја повреди раката во исто време кога престана да спие, но врската меѓу двете работи не е утврдена. Проблемот со несоницата се обидел да го реши со дрога и големи количини алкохол, но ништо од тоа не му помогнало.

Нгоц верува дека несоницата лошо влијае на него и се што навистина сака е да спие. Неговото семејство и пријателите на почетокот биле загрижени, но подоцна прифатиле дека 80-годишникот едноставно не спие. Додека другите спијат, тој обично готви вино од ориз или ја чисти куќата.

Најдолгото без сон бил човек кој издржал 264 часа, односно нешто повеќе од 11 дена. Но во овој случај ниту лекарите не утврдиле како тоа е можно, со оглед на тоа што Нгок ги нема типичните симптоми на несоница. По три дена без сон, обично започнуваат халуцинации кои со текот на времето се влошуваат, но 80-годишникот нема такви проблеми.

Некои експерти се убедени дека Нгоц сè уште дреме повремено и на тој начин останува функционален.

Би можело да ве интересира

Најмалку 14 лица загинаа во пожар во станбена зграда во Ханој

(ВИДЕО) Десетици жртви во пожар во зграда во Виетнам: дете фрлено од прозорец за да се спаси

Катерина Ѓуровски

Виетнам има нов претседател

Ана Ололовска

Потврдена е смртта на момчето кое падна во окна на градилиште во Виетнам

Горан Наумовски

ВИДЕО: 10-годишно дете падна во бетонско окно во Виетнам, спасувачите два дена не можат да дојдат до него

Тајфунот Нору пристигна до брегот на Виетнам, повеќе од 200.000 луѓе се во засолништа

А1он