Васил Гарванлиев со песната „You“ е овогодинешниот македонски претставник на Евровизија

Од:

По преслушување на пристигнатите композиции на јавниот повик, како и детална анализа на понудениот музички квалитет од страна на домашните, но и автори од странство, Македонската Радио Телевизија заедно со овогодинешниот евровизиски претставник Васил Гарванлиев одлучи композицијата со наслов „YOU“, на авторот Невенка Нешкоска, да биде песната со којашто Васил ќе настапи на Евровизија 2020 во Ротердам.

Песната „YOU“ е авторско дело на Невенка Нешкоска, којашто ја создаде музиката, текстот е дело на Невенка Нешкоска, работен заедно со нејзината сестра Калина Нешкоска, како и колешката од „Беркли“, Алис Шредер.

Во моментов се работи на продукциско оформување на песната, по што следуваат и повеќе детали за неа, како и официјалниот датум на промоција.

Би можело да ве интересира

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг во Холандија

А1он

Ротердам домаќин на 65. Песна на Евровизија

Ана Ололовска

Косово одбиено да учествува на Евровизија

Ана Ололовска

Тамара најдобар годинашен женски евровизиски вокал

(ВИДЕО) Заев: Тамара и тимот станаа херои на земјата и силен глас за гордоста со која девојките и жените се борат за остварување на своите права

Ана Ололовска

Тамара седма на Евросонг, прва по гласовите на стручното жири

Татјана Ташкова