Хрватска танцува за поддршка на евровизискиот претставник, Бејби Лазања

Од:

Хрватска во обложувалниците котира доста високо за победа за Евровизија, а во даден момент претставникот Бејби Лазања беше и на првото место меѓу фаворитите. Иако во моментов на прво место е швајцарскиот претставник Немо, сепак еуфоријата и довербата во Бејби Лазања не престанува – и во Хрватска и низ поранешните југословенски републики, без разлика дали учествуваат или не.

Пет хрватски градови се приклучија на иницијативата за поддршка со танц, притоа повторувајќи ги препознатливите движења од песната „Rim Tim Tagi Dim“.

Се танцуваше во Сплит, Задар, Умаг, Загреб и Осијек.

Хрватска во минатото имаше неколку успешни евровизиски хитови меѓу кои и Данијела со „Neka mi ne svane“, Горан Каран со „Ostani“ и Дорис Драговиќ со „Marija Magdalena“.

Сепак, во последната деценија како да ги следи „баксуз“ кој минатата година го прекинаа членовите на бендот Лет 3 и по долго време ѝ донесоа на Хрватска пласман во финале.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Детали за авионската несреќа кај Загреб: еден мртов, четворица повредени

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Авион се урна во близина на Загреб, еден мртов, тројца повредени

Катерина Ѓуровски

Хрват доби казна од 700 евра за коментар на Фејсбук: Можеше да заврши во затвор

РТЛ: Бродовите во Медулин биле запалени со „Молотов коктел“

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски