Украдениот свиток на Мао Це Тунг пронајден пресечен на половина

Од:

Украден калиграфски свиток, којшто му припаѓал на лидерот на Кинеската комунистичка партија – Мао Це Тунг, е пронајден во Хонг Конг.

Артефакот е вреден милион долари, а бил најден пресечен на половина.

Свитокот беше украден минатиот месец кога натрапници упаднале во куќата на колекционерот. Според полициските извештаи, тие потоа, со намера да го продаваат „по делови“, го пресекле на половина.

Сопственикот вели дека тоа дефинитивно влијае на вредноста на уметничкото дело.

Свитокот првично бил долг 2,8 метри. Инаку, на него се напишани песни од основачот на Народна Република Кина.

Би можело да ве интересира

Истакнати жени владетелки и хероини од антиката

Ана Ололовска

Најстарата географска карта на Европа пронајдена во Бретања

Ана Ололовска

Познати историски личности чии гробови никогаш не се пронајдени

Ана Ололовска

Познатата Таписерија од Бајо оди на реставрација

Ана Ололовска

Клучот од занданата во која починал Наполеон, продаден за 92.000 евра

Ана Ололовска

Пештерските луѓе во Калифорнија земале халуциногени супстанци

Ана Ололовска