Твитер најави олеснување на забраната за политичко рекламирање

Од:

Твитер денеска објави дека ќе ја ублажи тригодишната забрана за политичко рекламирање.

Компанијата објави дека „Твитер ќе ги релаксира своите политики за рекламирање и објавување реклами во САД“.

„Исто така, во наредните недели планираме да дозволиме и прошириме можности за политичко рекламирање“, објави компанијата од својата корпоративна сметка.

Одговарајќи на зголемената загриженост за ширење на дезинформации на социјалните мрежи, Твитер ги забрани сите политички реклами во 2019 година.

Во контекст на последното олеснување на забраната, Твитер изјави дека „рекламирањето на одредени теми може да поттикне јавна дискусија за важни теми“.

Во соопштението на компанијата се наведува дека со последната измена ќе се усогласи рекламната политика на таа платформа со онаа на „телевизиските и другите медиумски куќи“, без никакви други, дополнителни објаснувања.

Во март 2021 година, компанијата Фејсбук, исто така, ја укина забраната за рекламирање на политички и социјални теми, која беше воведена по претседателските избори во САД во 2020 година.

Би можело да ве интересира

Судот пресуди дека Твитер го прекршил договорот за исплата на бонуси на вработените

Горан Наумовски

Твитер одби да се пребара профилот на Трамп, па заработи парична казна

Горан Наумовски

Од Слупчане не кажаа, 3000 денари за цело село или 3000 денари по куќа ќе плаќаат? – Реакции на социјалните мрежи

Орце Костов

Илон Маск најави промена на логото на Твитер: „Збогум на сите птици“

Илон Маск потврди: Твитер ќе го смени името

Твитер за црвените елеци на СДСМ: „На толкави плати, шетаат во елеци како од Црвен крст“

Орце Костов