Токио е најдобар град за живеење во светот

Од:

Според редовната анкета на британскиот тренди магазин „Монокл“ (Monocle) Токио е најдобар град за живеење, следен од Берлин, Виена, Копенхаген и Минхен, додека на списокот нема ниту еден балкански град. 

На списокот на најдобри десет градови за живеење во светот се најдоа и Мелбурн, Сиднеј, Кјото, Ванкувер, Хелсинки, Цирих, Мадрид, Хамбург, Лисабон, Дизелдорф, Хонг Конг.
На светската листа за најдобри градови за живеење оваа годна не се најде ниту еден град од Балканот. Од десетте најдобри градови за живеење од списокот на списанието „Монокл“ пет се во Европа, а другите пет во Азија и Пацификот.

Параметрите што се користени во студијата се однесуваат исклучиво на животниот стандард во градовите и мислењето на населението, напоменуваат авторите, и додаваат дека главно станува збор за безбедноста, здравствениот систем, образованието, стапката на криминал, можноста за забава и квалитетот на градскиот превоз. 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Петмина загинати во леталото на крајбрежната стража кое се судри со изгорениот авион

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Изгоре авион на писта на аеродром во Токио

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Експлозија во зграда во Токио: Четири лица се повредени, тројца во тешка состојба

Горан Наумовски

Јапонија им нуди на семејствата по 7500 долари по дете доколу се иселат од Токио

А1он

Јапонија одобри двојно зголемување на воениот буџет до 2027 година

А1он

Токио почна да издава потврди за истополови партнерства