Серијата „Господарот на прстените“ ќе се снима во Велика Британија

Од:

Продукциската компанија „Амазон“ ја преместува високобуџетната продукција на новата ТВ-серија „Господарот на прстените“ од Нов Зеланд во Велика Британија.

Според компанијата, овој потег е дел од планот за проширување на својот простор и консолидација на филмската индустрија во Обединетото Кралство. „Амазон студио“ потроши 465 милиони долари за првата сезона на шоуто. Се очекува да се снимаат уште четири сезони, со што серијата ќе стане една од најскапите во историјата на телевизијата.

Фантастичната приказна на епот е сместена илјадници години пред настаните на ЏРР Толкин во „Хобит“ и „Господарот на прстените“.

Зелената природа и пространите предели на Нов Зеланд беа дом и на филовите „Господарот на прстените“ и „Хобит“ на режисерот Питер Џексон. Од „Амазон“ велат дека работата на првата сезона ќе биде завршена на Нов Зеланд пред продукцијата да се премести во Велика Британија. Прикажувањето на првата епизода е закажано за 2 септември следната 2022 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На Британец му извадиле бубрези тешки 35 килограми, хирурзите велат дека е рекорд

Катерина Павлова-Николовска

Убиството на пратеникот според британската полиција е тероризам

Катерина Павлова-Николовска

Париз сака договор за мигрантските прашања меѓу ЕУ и Велика Британија

ВИДЕО: Тепачки на бензинските во Британија, ангажирана војската за да се смири кризата со горивата

ВИДЕО: Хаос поради недостатокот на горива во Британија, огромни редици на бензинските

Катерина Павлова-Николовска

Историски пакт на САД, Британија и Австралија – жестоки критики од Кина

Катерина Павлова-Николовска