Се ожени еврокомесарот Јоханес Хан

Од:

Европскиот комесар за финансии Јоханес Хан се ожени со својата долгогодишна партнерка, поранешната австриска вицеканцеларка Сузана Риес-Пасер.

„Се венчавме во кругот на семејството и пријателите на имотот Ајдербихл и се радуваме на заедничката иднина“, се вели во соопштението на парот.

Рис-Пасер моментално е генерален директор на групата „Вистенрот“, а претходно беше висок функционер на Слободарската партија на Австрија (ФПО).

Хан е од Народната партија на Австрија (ОВП), па се формираше политички невообичаена брачна коалиција. Според договореното, таа сега ќе го користи презимето Рис-Хан.

Двајцата се запознале преку заеднички пријатели, а во врска се од 2015 година. На свадбата присуствуваа и поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц и австрискиот тајкун Рене Бенко.

Би можело да ве интересира

Хан најавува буџет на ЕУ со посилна моќ

А1он

Хан на „Твитер“: Крајно време е земјите-членки на ЕУ да го испорачаат своето

А1он

Велосипедист го нападна Јоханес Хан и му се закани со шлаканица

Ана Ололовска

Хан: ЕК за Северна Македонија ќе предложи влегување во подготвителната фаза на преговори

Хан: Популистите никогаш ништо не направиле

Црногорската опозиција на средба со Хан побара формирање техничка влада

Сандра Бошковска