Хан најавува буџет на ЕУ со посилна моќ

Од:

Еврокомесарот Јоханес Хан најави буџет на ЕУ со јасно посилна моќ за следните три до четири години, со цел да се отстранат последиците од кризата со коронавирусот и да се преземат потребните инвестиции.

dobivaj vesti na viber

Досегашните предлози за следниот повеќегодишен буџет мора да се прилагодат за да се стабилизира Европа, рече Хан во изјавата за агенцијата АПА.

Шефовите на држави и влади во четвртокот и наложија на Европската комисија да изготви прилагоден нацрт-буџет и план за финансирање на Фондот за обнова.

– Она со што ќе излеземе е предлог за модифициран буџет кој предвидува, особено во првите три до четири години, буџет со јасно поголем обем на инвестиции, најави Хан.

Европската комисија ќе го претстави својот предлог за новиот буџет најдоцна до средината на мај, по што ќе следат преговори со членките и со Европскиот парламент.

Би можело да ве интересира

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска

Србија повторно е единствената во регионот што не ги почитуваше мерките на ЕУ поради Украина

А1он

ЕУ го повлече грантот од 28 милиони евра за пристаништето Драч

А1он

ЕУ ќе обезбедува училишни автобуси за Украина

А1он

Стапката на доверба во вакцинацијата бележи благо подобрување во ЕУ

А1он