Хан најавува буџет на ЕУ со посилна моќ

Од:

Еврокомесарот Јоханес Хан најави буџет на ЕУ со јасно посилна моќ за следните три до четири години, со цел да се отстранат последиците од кризата со коронавирусот и да се преземат потребните инвестиции.

Досегашните предлози за следниот повеќегодишен буџет мора да се прилагодат за да се стабилизира Европа, рече Хан во изјавата за агенцијата АПА.

Шефовите на држави и влади во четвртокот и наложија на Европската комисија да изготви прилагоден нацрт-буџет и план за финансирање на Фондот за обнова.

– Она со што ќе излеземе е предлог за модифициран буџет кој предвидува, особено во првите три до четири години, буџет со јасно поголем обем на инвестиции, најави Хан.

Европската комисија ќе го претстави својот предлог за новиот буџет најдоцна до средината на мај, по што ќе следат преговори со членките и со Европскиот парламент.

Би можело да ве интересира

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

Борел: Со менување на Уставот нема да се загуби македонскиот идентитет

Орце Костов

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски

ЕУ ги продолжи санкциите против Русија за уште шест месеци

Бајден и Фон дер Лајен: „Ние сме пообединети од кога било“

Ана Ололовска

Со косовски пасош во ЕУ без виза – Косово доби безвизен режим

А1он