Најдобар животен стандард има Мелбурн, Манчестер и Стокхолм паднаа на листата поради тероризам

Од:

Економската разузнавачка единица објави листа која го покажува животниот стандард на светските градови. На прво место е Мелбурн, потоа Виена и Ванкувер, а на крај се градовите погодени со војна и сиромаштија.

Мелбурн веќе седум години по ред е на врвот на таа листа со 97,5 од 100 бодови. Се проценува стабилноста, здравствената заштита, културата, животната средина, образованието и инфраструктурата во 140 различни градови.

На второ место се наоѓа австрискиот град Виена со 97,4 бодови, додека Ванкувер со 97,3 е на трето место.

Рејкјавик од 50. дојде на 37. место, а се смета дека овој голем скок произлегува од растот на туризмот, како и зголемените инвестиции во развојот.

Амстердам, кој забележа пад на стапката на криминалот во последните години, исто така напредуваше, поместувајќи се до 18 место.

Манчестер и Стокхолм паднаа на ранг листата поради терористичките напади. Манчестер падна од 43 на 51 место, додека Стокхолм моментално е на 26 место.

Меѓутоа, на глобално ниво вкупниот резултат е позитивен, бидејќи во 12 градови е подобрен животниот стандард, а само шест забележале пад.

„Иако подобрувањето е маргинално, одразува исчекор за глобалниот животен стандард кој бил оптоварен со растот на нестабилноста во последната деценија” – рече директорот на истражувањето Џон Копстејк.

„Многу предизвици со кои се соочуваат градовите во светот не исчезнаа, терористичките напади продолжуваат, а геополитиката и понатаму создава меѓународна неизвесност. Можеби дојде до пресвртница, но животните стандарди остануваат ниски во однос на историските стандарди” – додаде Копстејк.

Сосема очекувано, на дното на листата се градовите погодени од војна, сиромаштија и политички немири.

Дамаск е на самото дно на скалата со 30,2 бода, додека Лагос во Нигерија и Триполи во Либија се малку подобри со 36 т.е. 36,6 бода.
Ова е листата на 10 градови со најдобар животен стандард:

1. Mелбурн, Австралија
2. Виена, Австрија
3. Ванкувер, Канада
4. Tоронто, Канада
5. Калгари, Канада
5. Aделаида, Австралија
7. Перт, Австралија
8. Оукланд, Нов Зеланд
9. Хелсинки, Финска
10. Хамбург, Германија

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силен земјотрес ја погоди Австралија

Катерина Павлова-Николовска

Десетици уапсени на протест против карантинот во Мелбурн

А1он

Пет милиони жители на Мелбурн од денеска во шестнеделен карантин

Жарко Настоски

Нападот пред дискотека во Мелбурн не е поврзан со тероризам

Оружен напад пред дискотека во Мелбурн