По 100 години, Сиднеј го загуби приматот најголем град во Австралија

Од:

Мелбурн го надмина Сиднеј по население за првпат по златната треска од 19 век, поради промените воведени во границите на градот. Имено, поради зголемениот број на жители, границата на Мелбурн се прошири и до областа Мелтон.

Според најновите владини бројки од јуни 2021 година, Мелбурн сега има население од 4.875.400, 18.700 повеќе од Сиднеј. Австралиското биро за статистика (ABS) дефинира градско урбано подрачје како што ги вклучува сите поврзани предградија со повеќе од 10.000 луѓе.

„Според дефиницијата на пописот во 2021 година, значајна област на Сиднеј имаше поголема популација од Мелбурн. Сепак, со комбинирање на Мелтон со Мелбурн во најновата класификација, Мелбурн има повеќе луѓе од Сиднеј, од 2018 година“, Би-би-си пренесува ијзави на австралиски офцијални лица.

Но, жителите на Сиднејсајд може да истакнат дека, гледајќи го поширокиот регион, тој град е сè уште поголем од Мелбурн. Според ABS, поголемите региони на градот ја претставуваат неговата „функционална област“, ​​која ги вклучува оние граѓани кои работат, го поминуваат слободното време или одат на шопинг во градот, но живеат во мали градови и рурални области што го опкружуваат.

Властите, сепак, предвидуваат дека поголемата област на Мелбурн ќе ја надмине поголемата област Сиднеј во 2031 или 2032 година. Ова не е првпат Мелбурн да ја носи титулата најголем град во Австралија. За време на златната треска од крајот на 19 век, населението на Мелбурн значително се зголеми и до 1905 година беше поголемо од Сиднеј.

Би можело да ве интересира

Во австралиските шумски пожари горат куќи, а топлотниот бран допрва ќе следи

ВИДЕО: Полицаец убил познат автралиски ТВ водител и неговто момче

Катерина Ѓуровски

Жена е тешко повредена во напад на ајкула во Сиднеј

Австралија: Околу 64.000 луѓе останаа без струја поради циклонот Кирили

Ѓоковиќ испиша нова историја во Мелбурн

А1он

ВИДЕО: Деветгодишно момче се бори за живот по напад од крокодил во Австралија

Катерина Ѓуровски