ВИДЕО: Силен земјотрес ја погоди Австралија

Од:

Потрес со магнитуда од 5.8 степени го погоди подрачјето во близина на Мелбурн во Австралија јавува тамошната сеизмолошка служба.
.

Епицентарот на потресот бил во близина на руралниот град Мансфилд кој се наоѓа околу 200 километри североисточно од Мелбурн. Бил на длабочина од 10 километри.

Земјотресот предизвика оштетувања на повеќе објекти, дела од градот е без струја. Не е издадно предупредување за цунами.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Милиони ревакцинирани луѓе по сто дена излегоа од своите домови во Австралија

Ана Ололовска

САД продаваат 12 хеликоптери и авион на Австралија за повеќе од милијарда долари

Ана Ололовска

Австралија по 18 месеци повторно ги отвора границите

Катерина Павлова-Николовска

ЕУ ги одложи трговските преговори со Австралија поради скандалот со АУКУС

Катерина Павлова-Николовска

Австралија вакцинираше половина од возрасната популација, се најавува олеснување на мерките

Ана Ололовска

Во Австралија заради случај на зараза во реалити шоу воведен уште еден локдаун

Ана Ололовска