На натпреварот доби вила вредна 3,5 милиони евра: Од неа се исели по 3 дена за да не го загуби животот

Од:

Добитникот на луксузна вила од 3 милиони фунти со поглед на простран залив го напуштил својот нов дом три дена откако се вселил откако открил дека врвот на карпата на кој е изграден е во опасност да падне во морето, открива MailOnline.

Сето тоа се случи во 2021 година, а г-дин Елми никогаш повеќе не стапнал во својата палата со пет соби.

Како резултат на тоа, Стелт Хаус остана празна речиси две години, а соседите предвидуваат дека ќе биде проголтана од ерозија на крајбрежјето за пет до 10 години.

– Аголот на куќата оди речиси до работ на карпата, оддалечен е околу два метри – рекоа тие.

Не е јасно дали на г-дин Елми му беше доделена друга награда, но условите велат дека тие можат да понудат парична алтернатива или друга награда на победникот.

Спорната куќа има пет спални соби, шест бањи и две дневни соби. За прв пат се појави на пазарот во 2018 година за 2,5 милиони фунти.

Би можело да ве интересира

Отворен конкурсот за наградата за најдобар превод „Драги“ 2024

Макстил станува стратешки партнер на СОС Детско село: „Да ги пренесеме најважните семејни вредности за децата во кумската куќа“

Орце Костов

Велика Британија: Полицијата нуди 23.000 евра за помош за апсење на напаѓачот од Клепам

Горан Наумовски

Рабије Мурати и Антонио Митриќески добитници на државната награда „Св. Климент Охридски“

Доделена државната награда „22 Ноември“

Орце Костов

Познати добитниците на наградата „13 Ноември“