„Робот“ ќе пишува вести за фудбалските натпревари од Премиерлигата

Од:

Јужнокорејската новинска агенција Јонхап воведе систем за автоматска изработка на спортски весник на англиски јазик за време на фудбалските натпревари од Премиер Лига.

Станува збор за „робот“ (Soccerbot Software) што го имитира начинот на кој пишуваат новинарите.

За време на траењето на сезоната на Премиер Лига 2016-2017 година, наведува Јонхап, „роботот“ успешно напишал вкупно 380 автоматски експериментални вести, секоја во рамки од една или две секунди по завршувањето на натпреварот.

Агенцијата Јонхап наведува дека ќе развие и друга програма за покривање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, што ќе се одржат во јануари следната година.

Би можело да ве интересира

Јужна Кореја и се закани на Кина: Не може да се толерираат промени во Јужното Кинеско Море

Катерина Ѓуровски

Северна Кореја рано утринава истрела неколку крстаречки ракети кон Жолтото Море

ВИДЕО: 37.000 извидници евакуирани од камп во Јужна Кореја пред налетот на тајфунот Канун

Катерина Ѓуровски

Поплави и свлечишта во Јужна Кореја, стотици луѓе евакуирани

Горан Наумовски

Робот диригираше со оркестарот во Сеул

Предраг Петровиќ

Јужна Кореја уапси повеќе од 70 лица за индустриска шпионажа

Ана Ололовска