Истражување: Луѓето и по смртта можат да слушаат

Од:

Ново истражување на Медицинската школа при Универзитетот „Стоуни Брук“ во Њујорк, посочува дека луѓето и по својата смрт можат да слушаат, на пример, како докторот ги прогласува за починати.

dobivaj vesti na viber

Кратко по смртта, човекот е „заглавен“ меѓу мртвото тело и мозокот кој сѐ уште работи. Типичен пример за тоа се луѓето кои поради срцев удар биле прогласени за клинички мртви, па потоа вратени во живот. Тие тврдат дека биле целосно свесни што се случува околу нив, смета Сем Парнија, предводник на научниот тим.

Тие имаат документирано стотици такви случаи, каде што луѓето по соочувањето со својата смрт, „од корен“ се менуваат себеси и својот живот, но тоа не е нималку како во филмовите.

Би можело да ве интересира

Ѓоргиевска: Со заеднички ангажман да ја поттикнеме и поддржиме научно-истражувачката дејност кај жените

А1он

Јапонски научници развиваат вакцина против стареење

Ана Ололовска

Вештачка интелигенција предложи лек за редок рак кај децата

Ана Ололовска

„Стенфорд“: Ајнштајн бил во право за црните дупки

Ана Ололовска

Откриена мистериозна ДНК која асимилира гени од различни организми

Ана Ололовска

Француската лабораторија „Карма“ првпат продаде вештачко срце

Ана Ололовска