Грозоморно убиство во затвор во Србија: Го силувале со метла, починал старец

Од:

Затвореникот С.Б. кој имал над 70 години починал во затворот во Падинска скела на почетокот на февруари, дознава „Блиц“. Како што неофицијално дознава, постојат сомненија дека починал како последица на силување со рачка од метла, при што биле повредени внатрешни органи.

Починатиот бил во затвор поради издржување казна од 30 дена за прекршување на Законот за јавен ред и мир.

Обвинителството нареди истрага за да се утврдат сите детали за неговата смрт. Се сомневаат дека бил малтретиран од стари затвореници.

По трагичниот настан, управникот на овој затвор е сменет.

Падинска скела е најмодерниот затворски комплекс во Србија, воедно и озлогласен затвор во кој се сместени тешки криминалци, а со години тој казнено-поправен центар го тресат сексуални скандали.

Би можело да ве интересира

Малолетник од Скопје осомничен за обид за силување на девојче

ЈОРСМ: Дадена наредба за обдукција на починатиот притвореник од Затвор Куманово

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Горан Наумовски

Притвор за таткото од Крушевац кој се обидел да ја силувал 13-годишната ќерка

Притвор за осомничен за спречување на полициски службеници да фатат побегнат затвореник

Скопјанец во МВР пријавил дека била силувана неговата малолетна внука