„WhatsApp“ престанува да работи на милиони телефони

Од:

Апликацијата „WhatsApp“ официјално престана да работи на милиони стари модели на „Iphone“ и „Android“ ширум светот.

dobivaj vesti na viber

Корисниците на веќе неподржувачките мобилни телефони нема да можат повеќе да создаваат нови акаунти или да ги реверифицираат постоечките од 1 Февруари.

Компанијата Фејсбук која е сопственик на апликацијата „WhatsApp“, изјави дека таквата мерка е донесена само за да се заштитат корисниците поради безбедносни причини.

Ваквата мерка предизвика негативни реакции од корисниците на оваа социјална мрежа, па својот револт го искажаа на своите профили.

Би можело да ве интересира

Ватсап треба да и плати на Ирска 225 милиони евра за кршење на правилата за приватност

А1он

Путин ја прогласи 2021 за година на науката и технологиите во Русија

Жарко Настоски

Кина ќе го зголеми вложувањето во технологија за да постигне повисок раст

Жарко Настоски

Гугл: Андроид телефоните ќе ги предупредуваат корисниците при појава на земјотрес

А1он

Компанијата на Илон Маск развива мозочен чип кој ќе може да го промени нашето расположение

А1он

5G технологијата станува реалност, Кина ќе изгради повеќе од 600 илјади базни станици до крајот на годината

А1он