Хрватски пејач осуден за детска порнографија

Од:

Хрватскиот пејач Јосип Каталениќ (42) првостепено е осуден на четири години и единаесет месеци затвор.

Според сознанијата на Општинскиот суд во Вараждин, на Каталениќ му е изречена неправосилна првостепена пресуда за кривичното дело искористување деца за порнографија, против кое има право на жалба, пишува весникот „Меѓимурје“. Заради заштита на интересите на децата, судењето е затворено за јавноста.

„За најголем дел од кривичните дела обвинетиот е незаконски осуден на единствена затворска казна од четири години и 11 месеци. Обвинетиот е ослободен од повеќе кривични дела“, се вели во одговорот на Општинскиот суд во Меѓумурје.

Обвинението против Каталениќ беше покренато во 2015 и 2016 година по детална истрага. Тој беше уапсен двапати, првиот пат на 29 април 2015 година, а вториот пат во мај истата година за нови, потоа откриени кривични дела поврзани со детска порнографија.

Во 2015 година, Каталениќ беше осуден на едномесечен притвор, не само поради опасност од повторување на делото, туку и поради можното влијание врз сведоците.

По објавувањето на веста за првото апсење на Каталениќ, се појавија сведоци кои тврдеа дека поседуваат докази за кривичното дело воведување деца во порнографија, па Жупанискиот суд побара и му одреди мерка притвор. Двата пати беше ослободен со кауција, која беше првиот пат 50.000, а вториот пат 1,5 милиони куни.

Каталениќ беше уапсен во поширока акција за откривање на педофилска мрежа во која не беше единствениот осомничен.

Ја започна својата кариера на крајот на 90-тите, се обиде да се пробие под уметничкото име Крис Колинс и песната „Fifty Shades of Love“. Некои од неговите хитови се: „Let us go“, „Idu godine“, „My queen’s heart“, „Mala moja“, „Наив и млади“.

Тој, исто така, водеше емисии на локална телевизија. Тој беше член и на жирито на ТВ-емисијата, по што народниот правобранител за деца јавно го прозва за непристојни и навредливи испади пред децата како и навреда на децата.

Би можело да ве интересира

Обвинение за 63 годишен, допирал 14 годишно девојче во воз

Предраг Петровиќ

Музичарот педофил претепан и избоден во затвор: „Го држеа како заложник шест часа“

Предраг Петровиќ

Маж од Ресен на 11-годишни деца им прикажувал порнографски материјали

Карлос Сантана: Му простив на човекот кој сексуално ме злоставуваше кога бев дете

(ВИДЕО) Се повеќе случаи на педофилија и силување малолетници – Безбедни ли ни се децата?

На адресите ширум Србија пристигнуваат спам мејлови за педофилија: Не отворајте ја поштата

А1он