Споделувал детска порнографија во групи на социјални мрежи, приведен 28-годшник од Велешта

Од:

28-годишен жител од струшкото село Велешта е осомничен за производство и дистрибуција на порнографски материјал, соопшти денеска СВР Охрид.

Според информацијата, полицијата поднела кривична пријава против И.Ј.(28) од селото Велешта поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „производство и дистрибуција на детска порнографија“.

– Тој, користејќи апликации за комуникација, на повеќе социјални мрежи се зачленувал во групи, во кои ширел содржина со детска порнографија. Потоа, ги споделувал во други групни и лични профили со кои разменувале линкови од групи со таква и слична содржина, изјави портпаролот Стефан Димоски.

Полициски службеници, како што појасни, направиле претрес во неговиот дом во Велешта, при што биле пронајдени експлицитни фотографии, кои биле одземени.

Би можело да ве интересира

Загина 60-годишник од виничко, со трактор излетал од пат

Катерина Ѓуровски

Битолчанец четири месеци силувал и уценувал 18-годишна девојка

Полицаец оставил куче затворено во кола час и половина, умрело: Поднесена му е кривична за убивање и мачење животни

Катерина Ѓуровски

Швајцарски џип прегазил велосипедист во Тетово и побегнал

Се истепале две фамилии во Штип, единаесетмина приведени

21-годишник загина во сообраќајна несреќа на патот Прилеп-Битола