Епл и Мајкрософт в понеделник на заеднички состанок

Од:

Епл продолжува да го нагалсува своето верување дека потрошувачите во иднина треба да имаат подобар пристап во нивните медицински податоци. CNBC оваа недела извести дека компанијата Епл и Мајкрософт в понеделник ќе испратат претставник на состанок, чиј домаќин ќе биде Карин Алијанс.

dobivaj vesti na viber

Целта на компанијата Карин вклучително и на овој состанок е да се подржат иницијативите дадени од министерството за здравје и човекови услуги кои се насочени на олеснување на пристапот на пациентите и споделување на нивните медицински податоци. Од фирмата истакнуваат дека нивен фокус е „да ја унапредат размената на податоците на потрошувачите во здравството“.

Би можело да ве интересира

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

А1он

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

Ана Ололовска

Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

Ана Ололовска

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

А1он

Програмери на апликации во App Store заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година

Ана Ололовска

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он