Зорица Чавкова: Обвинителството беше известено за новата адреса на татко ми

Од:

Зорица Чавкова, ќерката на притворениот ексдиректор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, изнесе пишан документ со печат дека Јавното обвинителство всушност било известено за новата адреса на живеење на Митко Чавков.

Во документот кој е доставен до ЈО на 15 демекври 2017 година сопругата на Чавков, Јасмина Чавкова, ја информира надлежната обвинителка, Јулијана Спасова за новата адреса на живеење на семејството.

-Ве известуваме дека адреса во моментот на живеење ни е на ул. Кресна населба Лисиче, наместо ул. Столе Попов, Центар – стои во писмото на Јасмина Чавкова.

-За адресата на татко ми се известени на 15.12.2017 година. Спин дека е тепач, спин дека самоволно одредил каде ќе ја извршува мерката домашен притвор, спин дека доживеал инфаркт, игнорирање на неговата здравствена состојба, на добар пат сте да ми го уништите семејството – напиша Зорица Чавкова на социјалните мрежи.

Инаку, според информациите од МВР, откако Митко Чавков на 27 март бил пуштен во куќен притвор, истата вечер полицајци од Полициската станица Центар направиле две контроли во 18 и 20:30 часот по што не го пронашле Чавков на пријавената адреса.

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев изјави дека Чавков самоволно одлучил изречениот куќен притвор да го издржува на друга адреса и тоа го имале предвид судиите кога ја донеле одлуката домашниот притвор да му биде заменет со затворски притвор.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Ист судија двапати му верува на сведокот Нинџа, кој тврди дека случајно се затекнува на настани каде никој не го видел

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Пресудата за „27 април“ покажува дека во Македонија правосудство и суд не постојат

(ВИДЕО) Миланов најави жалба: Нејасно е за што е донесена пресудата, за случувањата на 27 април или за протестите

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Обвинителката Смаќоска: Казните за организаторите на 27 април се многу ниски, судот не смееше да дозволи затворска под 10 години

Кристијан Ландов

Вељаноски, Ристовски и Атанасовски добија куќен притвор, судот смета дека можат да избегаат

Кристијан Ландов

Смаќоска побара Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски да бидат однесени во затоврот во Шутка за да не избегаат

Кристијан Ландов